Aktuality

V BESKYDECH TO ŽIJE – 2021 – Vyhodnocení podaných žádostí

Je rozhodnuto. Místní akční skupina Frýdlantsko – Beskydy z.s. v  rámci programu „V Beskydech to žije“ vybrala další projekty k podpoře. Do druhé výzvy programu, která byla vyhlášena v listopadu minulého roku, se i přes nepříznivou koronavirovou situaci přihlásilo celkem 20 žadatelů, kterým kulturní a společenský život v obcích není lhostejný. S ohledem na výši celkové alokace (150.000,- Kč) bylo možné podpořit jen 16 projektů, které byly bodově nejlépe ohodnoceny. V tomto roce se tak můžete těšit nejen na spoustu sportovních a dětských akcí, ale podpořeny jsou i masopustní hody, akce divadelní i umělecké. Všichni doufáme, že se „COVID situace“ konečně zlepší, život se vrátí zpátky do zajetých kolejí a zajímavé akce budou moci být tak letos realizovány. Seznam vybaných žádostí k podpoře najdete zde.

Program „V Beskydech to žije“ se stává již tradicí, proto ti z Vás, kteří propásli podat žádost o podporu své akce v tomto programu, nemusí zoufat. Vyhlášení další výzvy plánujeme opět na podzim s možností realizace projektu v roce 2022. Sledujte naše webové stránky www.masfb.cz.

 

Rozhovor: RADEK BALAŠ – Chytré stoly – Frýdlant nad Ostravicí

Místní akční skupina Frýdlantsko-Beskydy prostřednictvím dotace z Programu rozvoje venkova podpořila rozvoj soukromého podnikání pana Radka Balaše z Frýdlantu n.O. Vydali jsme se za ním po více jak roce zjistit, jak se mu daří, zda a jakým způsobem mu dotace pomohla v jeho podnikání a co plánuje do budoucna…

 • Kdy vznikl nápad začít podnikat? Co bylo tou motivací, impulsem? 

Pocházím z vesnice Staré Hamry, od dětství jsem měl rád dřevo a jeho vůni, proto jsem se vyučil stolařem. Nejprve jsem začal vyrábět různý nábytek, kuchyně, ale odjakživa mě to táhlo ke kulečníku. Hrával jsem ze začátku s bráchou a bratranci v místní herně, ale mým snem si bylo vyrobit svůj vlastní tréninkový stůl. To se povedlo v roce 2000 a já jsem mohl konečně trénovat doma. Ale musím přiznat, že začátky nebyly vůbec jednoduché. Musel jsem přijít na to, jak takový kulečník vyrobit, zjistit všechny jeho parametry, materiál, know-how mi nechtěl nikdo prozradit. A tak jsem dal na svou intuici a svědomí a vyrobil první kulečník – závodní 210 karambol. Výroba stolu mě nadchla natolik, že jsem postupně začal vyrábět i další typy a provedení kulečníkových i biliardových stolů. Ale stále jsem chtěl něco více. Přišel jsem tak s nápadem multifunkčnosti těchto stolů, to znamená kulečník v kombinaci s pingpongovým a jídelním stolem. Tuhle multifunkčnost jsem si v roce 2003 nechal i patentově chránit.

 • Co jste v průběhu Vašeho podnikání musel překonat a jak se Vám to podařilo?

Překážek bylo hojně. Jedna z těch větších byla zdravotní – např. v roce 2014 jsme byli s manželkou na dovolené u moře, znáte to, pohoda, relax. Závěrečný den jsem po jednom skoku ze skály šipkou pozadu do moře narazil hlavou na výčnělek skály pod vodou. Nedopadlo to dobře. Po úrazu hlavy jsem prožil vigilní kóma, následná rehabilitace trvala asi rok, opět jsem se musel učit mluvit, nohy mě neposlouchaly, paměť byla dost špatná. Naštěstí se to díky Bohu, lékařské péči a taky vnitřnímu odhodlání a neskutečné pomoci přátel povedlo. Navíc doma jsme měli v té době roční miminko a čtyřletého syna a manželka měla se mnou neskutečnou trpělivost a starala se o mě jako o další dítě. Za to jí moc děkuji. Po roce se zdravotní stav vrátil téměř do normálu, ale celá situace nás ovlivnila ve všech směrech. Pozitivní na ní bylo, že když jsem po úrazu hlavy jen ležel, měl jsem dost času přemýšlet o práci. Co dál. Napadlo mě, že bych mohl zkusit zkombinovat i klasický konferenční stůl v obýváku s něčím praktickým. Tento nápad jsem po uzdravení zrealizoval a v roce 2016 jsem si nechal patentovat konferenční stůl 3 v 1, který si lidé velmi oblíbili a objednávají ho i přes e-shop. 

 • Jste úspěšným žadatelem dotace přes MAS Frýdlantsko-Beskydy, konkrétně se jedná o dotaci z Programu rozvoje venkova 2014-2020. Jaké nové vybavení jste si díky tomu mohl do firmy pořídit? Co Vám toto vybavení umožnilo?

V rámci projektu byl zakoupen nový automatizovaný CNC frézovací 4-osý router, díky kterému došlo nejen k zefektivnění výroby, ale i k rozšíření nových typů a provedení multifunkčních stolů a kulečníků. Výrobní řada produktů se rovněž rozšířila o vyřezávané kusy nábytku a stolů, vyřezávané podložky pod paroží, modely zvířat a dekorativní předměty. Velkým přínosem zrealizovaného projektu je zvýšení rychlosti opracování masivu a MDF materiálu a překližky, navíc nový stroj umožňuje opracovat i jiné materiály než je dřevo, a to plasty i hliník. Díky projektu jsem začal vyrábět zcela nové a inovativní produkty a nabízet nové služby. 

 • Úspěšnou žadatelkou o dotaci přes naší MAS je i Vaše manželka. Čím ona obohatila výrobní zařízení firmy?

Ano, zařízení firmy se rozrostlo o čtyři nové stroje, konkrétně gravírovací a řezací laser CO2, válcová bruska na dřevo, hoblovačka s protahovačkou a odsávač pilin a prachu. Zakoupením těchto dřevoobráběcích strojů se v našem porfoliu objevila řada nových výrobků, například dřevěné skládačky, různé dřevěné podložky nebo designové nástěnné hodiny.  Zajímavostí jsou dřevění motýlci, věšák na medaile a vizitky ze dřeva. Ve školkách děti ocenily školní pomůcky metody Montessori. Poslední dobou u nás lidé dost objednávají rodinné portréty a fotografie vygravírované do dřeva, zatím největší byla dřevěná metrová rodinná fotka, zvládneme rozměr max.1,5m x 1metr.

 • Žádost o dotaci jste si zpracovávali sami, nebo jste požádali o pomoc někoho jiného, např. dotačního poradce? Bylo to náročné?

Prvotní myšlenka byla nechat si žádost zpracovat dotačním poradcem, ať mám více času na rozvoj a práci se zákazníky. Ale vzhledem k jednotlivým podmínkám a také ceníkům za zpracování jednotlivých zprostředkovatelů jsem se rozhodl, že to zkusím sám. Cesta to byla dost klikatá, ale aspoň jsem se přiučil, jak to v oblasti dotací chodí a kolik je kolem toho různých nařízení, pravidel, příloh. Můžu zodpovědně říct, že z pohledu běžného živnostníka, je to dost složitá administrace. Naštěstí pracovnice místní MAS Frýdlantsko-Beskydy mi poradili a zařídili to,  s čím jsem si nevěděl rady. Měl jsem štěstí na místní ochotné a vstřícné dobré duše, které mi s administrativní stránkou věci a radami hodně pomohly, díky za ně.

 • Máte v úmyslu čerpat finanční prostředky z dotací i v budoucnosti?

Na pár let jsem díky administrativní náročnosti pro běžného živnostníka a stále se měnícím pravidlům „za pochodu“ ze strany těch, kdo pravidla upravují, z toho vyléčený. Momentálně věnuji energii novým a stávajícím klientům a rozvíjení nových výrobků.

 • O které výrobky je největší zájem? Na který výrobek jste nejvíce pyšný?

V poslední době je velký zájem o vyřezávané stoly a kulečníky, které si klienti sestavují na přání, kombinují s jídelními stoly popř. s pingpongem. Na našich kulečníkových stolech se hraje v 

hernách, hospůdkách nebo hotelech po celé naší republice. Máme i několik desítek stolů na Slovensku a v Polsku. Dnes si většinou lidé pořizují kulečník s jídelním stolem k sobě domů a pro soukromé používání, takových nám rukama prošlo více než 400. Nejdál se náš stůl dostal na ostrov Reunion. V republice patřím k posledním ze čtyř výrobců kulečníků, více lidí se už tomuto řemeslu nevěnuje. Zakládáme si na tom, že jsme rodinná firma, dbáme na kvalitu a spokojenost zákazníků a sestavování stolů a výrobků, které „šijeme“ klientům přímo na míru a dle jejich potřeb a přání.

 • Najdete si někdy čas na dovolenou? Umíte odpočívat?

Když máte práci, která vás baví, je i vaším koníčkem a můžete se v ní stále zdokonalovat, tak moc prostoru na dovolené nezbývá. Z té jedné z posledních jsem se ani málem nevrátil domů živý, proto s dovolenýma od té doby opatrně:-). Někdy kombinujeme dovolenou s prací tak, že když montujeme kulečník na druhém konci republiky nebo v zahraničí, tak jedeme s manželkou a dětmi a pobyt si na místě prodloužíme prohlídkou místních památek, atrakcí nebo nějakou vodáckou akcí. Takhle jsme si např. udělali pracovní výlet za klientem do Paříže, kde kromě obchodního jednání jsme se na pár dní vydali poznat krásy Francie, takové to spojení příjemného s užitečným.

 • Máte nějaké plány pro nejbližší a vzdálenější budoucnost?

Plány určitě jsou, bez vize a cílů by to určitě nešlo a nefungovalo. Co se týče těch pracovních, tak se chci neustále zdokonalovat jak ve výrobcích, tak v přístupu ke klientům a následné péči. Taky bych se chtěl postupně dostat s řezbovanými stoly a kulečníky i do okolních zemí, kde jsou k dostání většinou standardní stoly, které nejsou upravovány na míru a nemají zdobené řezby a motivy na přání. Co se týče těch osobních plánů, tak bych si přál pracovat s manželkou na tom, co nás baví a živí a z našich synů vychovat slušné lidi, popř. jim časem předat znalosti a řemeslné dovednosti, pokud je to samozřejmě chytne tak jako nás. Kulečníkové řemeslo v Česku totiž postupně upadá Z cca 15 firem, když jsem s kulečníky před 21 lety začínal, jsme zůstali v ČR poslední čtyři. Tak by to po nás mohli převzít naši kluci, je to ale běh na delší trať, zatím jsou oba na prvním stupni ZŠ.

 • Závěrem bych Vám chtěla poděkovat za ochotu a čas, který jste mi věnoval, a už jen poslední krátká otázka. Co Vás na Vaší práci nejvíce baví?

V podstatě téměř vše. Navíc, když za sebou vidíte výsledky své práce a po montáži spokojené klienty, kteří vás doporučují dále, ….. tak není co řešit:-)

 

Dotace pro Mobilní hospic Strom života

Místní akční skupina Frýdlantsko-Beskydy prostřednictvím dotace z Operačního programu Zaměstnanost podpořila projekt Mobilního Hospice Strom života, jehož cílem je podpora a osvěta neformálně pečujících osob na našem území. Realizace projektu začala už na začátku tohoto roku, a na základě toho jsme vyzpovídali jejich pracovníky, aby nám o tomto projektu a o jejich organizaci něco málo pověděli. 

Popište nám prosím ve zkratce činnost Mobilního Hospice Strom života.

Mobilní hospic Strom života pečuje o nevyléčitelně nemocné děti a dospělé, u kterých byla vyčerpána veškerá možnost léčby vedoucí k uzdravení, přejí si zůstat doma a důstojným způsobem prožít závěr svého života mezi svými blízkými. V každodenní praxi se zaměřujeme na uspokojování potřeb a přání pacienta, pečujících a jeho blízkých. Poskytujeme tři základní typy služeb:

 • Zdravotní služba poskytuje zdravotní a lékařskou péči dle nejnovějších poznatků paliativní medicíny. Je dostupná ke konzultacím a pohotovostním výjezdům 24hodin, 7 dní v týdnu.
 • Terénní odlehčovací služba poskytuje plnou podporu osobám se sníženou soběstačností z důvodů věku, chronického onemocnění anebo zdravotního postižení. Naše sociální služba je poskytována jak uživateli, o kterého je pečováno v přirozeném prostředí – doma, tak rovněž osobě pečující, aby mohla nabrat nové síly a zároveň si dopřát tolik potřebný odpočinek od péče.
 • Odborné sociální poradenství informuje nemocné a jejich blízké o jejich možnostech, pomáhá s volbou řešení v tíživé životní situaci způsobené nevyléčitelnou nemocí blízkých, pomáhá umírajícím lidem vyrovnat se s jejich těžkou životní situací a pomáhá lidem vyrovnat se se ztrátou blízké osoby.

Kdy jste zahájili svou činnost a jak dlouho působíte na území Frýdlantsko – Beskydy?

Vznikli jsme v září roku 2014. První zaměstnance jsme měli od 1. 1. 2015 a připravovali se na příjem prvního pacienta, který nastal 14. 2. 2015. Od té doby poskytujeme péči na území bývalých okresů Nový Jičín, Frýdek-Místek a Vsetín. Na území MAS Frýdlantsko-Beskydy tak působíme v podstatě od našeho vzniku. Základna a první jednotka naší služby je v Novém Jičíně a druhá jednotka, která vznikla hned v lednu 2015, je v Rožnově pod Radhoštěm. V následujících letech jsme otevřeli pobočky ve Zlíně, Havířově a Přerově.

Prostřednictvím dotací z Operačního programu Zaměstnanost přes MAS Frýdlantsko-Beskydy realizujete projekt Podpora a osvěta neformálně pečujících osob. Kolik už takových podobných projektů jste realizovali nebo v současné době realizujete a na jakém území?

V současnosti takto realizujeme tři projekty z MAS a jeden přímo z MPSV. Projekty přes MAS realizujeme na území MAS Frýdlantsko-Beskydy, MAS Hranicko a MAS Lašsko. Obdobný projekt realizovaný přímo z MPSV pokrývá území mimo tyto MAS, tedy i větší města a území jiných MAS. Naše služby totiž nabízíme celkem ve třech krajích – Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském.

Je získání dotací jedním z důležitých příjmů pro fungování mobilního hospice?

Určitě ano. Hlavně registrované sociální služby jsou postaveny na dotacích. My máme odborné sociální poradenství zaměřené na pečující, pacienty a pozůstalé. Dále odlehčovací terénní službu, která je poskytována jak uživateli (pacientovi), o kterého je pečováno doma, tak rovněž osobě pečující, aby mohla nabrat nové síly a zároveň si dopřát tolik potřebný odpočinek od péče. Projekty realizované z MAS se zase zaměřují na služby poskytované nad rámec zákona 108 o sociálních službách, a to převážně na podporu pečujících osob. Bez dotací bychom tuto podporu pečujícím osobám poskytovat nemohli.

Hlavním cílem projektu Podpora a osvěta neformálně pečujících osob v MAS Frýdlantsko-Beskydy, který realizujete prostřednictvím dotace přes MAS Frýdlantsko – Beskydy, je podpora pečujících osob. Kdy začala realizace projektu a kolik pečujících osob a v kterých obcích jste již za dobu realizace podpořili?

Projekt jsme zahájili 1. 1. 2020. Za první monitorovací období, tedy do konce června tohoto roku, jsme podpořili 14 osob, každého mezi 40 a 60 hodinami přímé podpory. Podporu telefonickou poskytujeme nad rámec přímé podpory, mluvíme zde tedy opravdu o podpoře, kdy byl u pečující osoby fyzicky přítomen náš pracovník. Každý měsíc takto podpoříme zhruba 3 osoby. Všechny podpořené osoby byly z území MAS – jednalo se o osoby z Janovic, Malenovic, Ostravice, Pržna, Bílé, Čeladné, nejvíce pak z Frýdlantu nad Ostravicí.

Můžete nám popsat, v čem přesně spočívá podpora těchto osob?

Podpora pečujících osob spočívá převážně v edukaci těchto osob v péči o umírajícího a v jejich podpoře sociální. Náš pracovník dojíždí za pečující osobou a učí ji, jak se o umírajícího správně starat, jak správně manipulovat s kompenzačními a asistivními pomůckami, dále pak poskytujeme pečujícím poradenství a podporu v oblasti sociální. Pro lepší představu: mezi běžné úkony, které náš pracovník při návštěvě pečujícího vykonává, patří např. edukace pečujícího v polohování, podání stravy vleže a vsedě, v odlehčovací manipulaci při práci s nemocným, zprostředkování setkání mezi rodinnými příslušníky, vyjednání včasného termínu sociálního šetření v rámci různých příspěvků, komunikace s praktickými lékaři při vyřizování příspěvků na péči, řešení zájmu dětí s OSPODem (Odbor sociální právní ochrany dětí), pomoc a podpora při realizaci tzv. posledních přání, práce s osobami blízkými před úmrtím blízkého člověka atd.

Cílovou skupinou jsou pečující osoby, které se starají o své umírající příbuzné. Jaké zdravotní diagnózy převažují a jaké jsou prognózy těchto osob v době, když začnete do rodiny dojíždět a jak dlouho průměrně trvá vaše podpora?

Převládají hlavně onkologické diagnózy. Prognózy našich pacientů jsou různé, a sice od týdne až po měsíc nebo dva. Stane se, že máme pacienta v péči třeba tři měsíce, ale také jen několik hodin. Medián péče je v naší organizaci 17 dní.

Můžete našim čtenářům přiblížit konkrétní podporu pečující osoby na našem území? V čem práce spočívá? Jaké jsou úskalí a naopak radosti?

Jak už bylo řečeno výše: podpora pečujících spočívá především v edukaci pečujících v péči o nemocného a v poskytování podpory a poradenství v oblasti sociální. Náš pracovník dojíždí za pečujícími osobami dle jejich potřeb. Někdy ho navštíví jednou týdně, jindy i dvakrát denně. Někdy u něj stráví hodinu, jindy celý den. Mezi největší úskalí takové podpory patří hlavně čas. Přestože pracovník poskytuje podporu osobám na plný úvazek, někdy to prostě nestačí. Umírání je doba, kterou si nenaplánujete v diáři dopředu. Je potřeba být stále v pohotovosti na telefonu a pečujícím k ruce. Navíc jsou od sebe pečující osoby vzdáleny mnoho kilometrů, obzvlášť na území MAS Frýdlantsko-Beskydy často pracovník překonává nejen vzdálenosti, ale také terénní nerovnosti. Práce s pečujícími osobami je však také velmi radostná. Podpoření pracovníkovi projevují vděčnost, jsou rádi za možnost účasti na projektu, za pomoc, které se jim dostává. Děkovné dopisy a slova jsou pak pro práci tím nejlepším motorem.

Jakým přínosem je pro Vás dotace, kterou jste přes MAS Frýdlantsko-Beskydy získali?

Dotace z MAS je velkým přínosem. Díky dotaci máme možnost vykonávat činnost, na kterou v běžné hospicové praxi není prostor. Podpora pečujících je něco, co by bez dotací zatím bohužel realizovat nešlo. Hrazená péče se zaměřuje na úkony spojené s pacientem, pečující jsou na druhé koleji, nikdo s nimi v systému nepočítá. Přitom jsou těmi nejdůležitějšími – bez nich by naše služby fungovat nemohly. Když naučíte pečující osobu, jak správně manipulovat s nemocným a přitom si nezničit záda, jak si vyřídit příspěvek na péči, aby nebyl v hmotné nouzi, jak mluvit s dětmi a blízkými o smrti, poskytnete mu více než jen momentální přítomnost pracovníka. Poskytnete mu návod, jak se s nelehkou situací poprat a vyrovnat, jak si zachovat vlastní život a přitom být nablízku nemocnému příbuznému. A v neposlední řadě mu ukážete cestu, po které může kráčet dál, až zde ten nemocný příbuzný už nebude.

Kolik má Strom života zaměstnanců a jste schopni poskytnout péči všem osobám, které se na Vás obrátí, nebo musíte některé pečující odmítat z důvodu nedostatečné personální kapacity?

Strom života má 82 zaměstnanců. A stále je to málo. Bohužel se stává, že nám lidé zemřou dříve, než jsme schopni je přijmout. V současné chvíli máme 79 pacientů. Jsme kapacitně největším mobilním hospicem v České republice. Ostatní mobilní hospice mají kapacitu max. 25 pacientů v jednu danou chvíli. Přesto, že se snažíme, nezvládáme přijmout všechny, kteří se na nás obrátí.

Působí na území MAS Frýdlantsko-Beskydy i jiné mobilní hospice, a pokud ano, spolupracujete spolu, a jak taková spolupráce probíhá?

Víme, že na území existují služby domácí péče, které uvádějí, že poskytují také péči paliativní. V kontaktu s nimi ovšem nejsme. Mobilní hospic s komplexní službou v této oblasti kromě nás není.

Děkujeme za rozhovor.

MS PAKT přichází s pomocí při změně zaměstnání obyvatel Moravskoslezského kraje

V rámci situace v letošním roce se Moravskoslezský kraj rozhodl podpořit obyvatele Moravskoslezského kraje při změně jejich zaměstnání. Projekt Moje místo v MSK má za cíl pomoct lidem při změně v jejich profesním životě a zároveň najít řešení pro firmy, které své zaměstnance musí propustit nebo naopak mají zájem o nové pracovníky.

Projekt Moje místo v MSK je rozdělen na dvě stěžejní části, kdy první tzv. profesní poradenství je službou, kterou mohou bezplatně využít obyvatelé Moravskoslezského kraje pro získání kvalitní podpory při změně zaměstnání. Druhá část je určena pro firmy. Jedná se o produkt online aplikace pro firmy, tzv. matching, v jehož rozhraní mohou firmy sdílet nabídku, a nebo naopak poptávku po zaměstnancích.

Zaměstnanci, kteří jsou ohroženi ztrátou zaměstnání, uvažují o změně práce, či jsou již aktuálně nezaměstnaní pak díky profesnímu poradenství budou mít možnost využít poradenských služeb online či osobně. Poradenství je přizpůsobeno na míru klienta s širokou škálou služeb. Může se jednat například o kariérové poradenství, pomoc při hledání a zprostředkování zaměstnání, přípravu na pracovní pohovor či konzultaci životopisu.

Cílem online aplikace pro firmy (Chytrý matching) je pak párování volných lidských kapacit firem a poptávky ze strany ostatních firem. Jednoduše řečeno, pokud jedna firma zaměstnance hledá a druhá nabízí, tato aplikace je jednoduše propojí na základě předem definovaných parametrů. Takto mohou firmy usnadnit zaměstnancům přechod do nového zaměstnání, a to již v průběhu výpovědní lhůty před registrací na Úřadu práce.

Více informací naleznete na www.mspakt.cz nebo se obraťte na kancelář MAS Frýdlantsko – Beskydy (pavliskova@masf.cz).

Příprava nové strategie na období 2021-2027

MAS Frýdlantsko – Beskydy bude ve své činnosti pokračovat i v následujícím programovém období 2021 – 2027. V současné době zpracováváme strategii komunitně vedeného místního rozvoje (SCLLD) na období 2021 – 2027.

SCLLD se bude skládat z několika částí (analýza, návrhová část, akční plán). V souladu s metodou LEADER, kdy je i při přípravě strategických dokumentů dodržován princip „zdola nahoru“, zapojíme do zpracování naší SCLLD veřejnost, tedy komunitu, která v území žije a působí, a to prostřednictvím pracovních skupin. Tato komunita zná nejen problémy a potřeby, které je zde třeba řešit a naplnit, ale umí i stanovit směr, kterým je vhodné se ubírat. To nám může přinést vysokou přidanou hodnotu a pomoct rozvíjet náš region efektivně.

Naše pracovní skupiny jsou rozděleny do 3 oblastí:

 • PS Infrastruktura a rozvoj území

Tematické zaměření: dopravní, technická infrastruktura, brownfieldy, veřejné prostranství, bezpečnost, rozvoj inovací, SMART přístupy apod.

 • PS Zemědělství a Životní prostředí

Tematické zaměření: zemědělství a jeho podnikání, lesnictví, odpadové hospodářství, rozvoj obnovitelných zdrojů energie a životního prostředí včetně možných řešení problémů sucha a zadržování vody v krajině.

 • PS život v obcích

Tematické zaměření: infrastruktura škol, sociálních služeb, podpora zaměstnanosti, kultury a kulturních památek, volnočasových aktivit a veřejné infrastruktury udržitelného cestovního ruchu.

Pokud byste se chtěli do pracovních skupin zapojit, neváhejte a přihlašte se do 13.11.2020 na email: pavliskova@masfb.cz

V BESKYDECH TO pořád ŽIJE!

Místní akční skupina Frýdlantsko – Beskydy, z.s. v listopadu 2020 vyhlásí v pořadí již druhou výzvu na podporu mikroprojektů v rámci programu „V Beskydech to žije“. Jedná se o formu finanční podpory, kterou naše MAS Frýdlantsko-Beskydy spolu s Mikroregionem Frýdlantsko – Beskydy plánuje přerozdělit nejlepším projektovým záměrům, jejichž tvůrci jste právě Vy, místní lidé. Podpoříme finančně nejen zajištění a vlastní konání Vaší akce, ale nově i pořízení drobného vybavení pro dlouhodobější využití na Vašich akcích. Veškeré informace k dané výzvě včetně formuláře žádosti budou od poloviny října 2020 k dispozici na webových stránkách MAS Frýdlantsko – Beskydy, z.s.

Doufáme, že i přes současná opatření a nařízení z důvodu koronavirové pandemie, budou mít organizátoři možnost, ale i chuť realizovat akce v našem regionu, které jsou prospěšné lidem na území a přispívají k rozvoji spolkového a zájmového života, ke spolupráci místních komunit nebo ochraně kulturního a přírodního dědictví. Těšíme se na Vaše projekty.

ZRUŠENO! Program semináře Boj se suchem – zadržování vody v krajině

Vážení zájemci o seminář,

je nám to nesmírně líto, ale vzhledem k usnesení vlády  v souvislosti s počtem osob, které se smějí od 05.10.2020 shromažďovat, jsme nuceni seminář „Boj se suchem – zadržování vody v krajině“ plánovaný na 06.10.2020, zrušit.

Mrzí nás to o to více, že kapacita semináře byla zcela naplněna. Snad se situace brzy změní a my Vám budeme moci nabídnout během listopadu nebo prosince nový termín. Věříme, že si díky zajímavému tématu uděláte čas pro účast i v jiném termínu.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na brzkou viděnou.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Vážení zájemci o seminář „Boj se suchem – zadržování vody v krajině“,

detailní infomace k programu semináře , který se koná dne 06.10.2020, naleznete na následujícím odkaze: Pozvánka – program .

Pokud Vás obsah semináře zaujme, přihlašte se prosím co nejdříve na adresu uvedenou v pozvánce, příp. telefonicky. Kapacita semináře je omezena.

Těšíme se na společné setkání.

 

ZRUŠENO – BOJ SE SUCHEM – skončila epizoda sucha?

Letošní léto jsme vytáhli deštníky častěji, než by nám to bylo příjemné. Na některých místech byly dokonce záplavy. Vody ve vodních nádržích i řekách je na první pohled dostatek. Lze říci, že epizoda sucha v České republice skončila? Máme vyhráno nad dlouhodobým suchem? Máte-li zájem dozvědět se odpovědi nejen na dané otázky, ale i na mnohé související se suchem a klimatickými změnami, neváhejte se přihlásit na seminář na téma „Zadržování vody v krajině“. Seminář pořádá Místní akční skupina Frýdlantsko – Beskydy dne 6. října 2020 od 9:00 hodin v rekreačním středisku Budoucnost v Nové Vsi ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Přednášejícími budou Ing. Vladimír Řehák, CSc. (předseda České společnosti rostlinolékařské), Ing. Martin Václavík (Státní zemědělský intervenční fond) a Bc. Jiří Michalisko (farmář a aktivní člen mnoha významných zemědělských sdružení). Hlavním tématem semináře bude sucho a jeho důsledky pro krajinu, lesy a zemědělství. Jednotliví prezentující přiblíží možnosti správného hospodaření s vodou a její zadržování v krajině. Dále budou prezentovány projekty, které byly podpořeny prostřednictvím opatření Leader, zaměřené nejen na lesnickou tematiku.

Součástí semináře bude i diskuze s danými odborníky a ukázka příkladů dobré praxe. Seminář je určen pro zástupce veřejné správy, odborné i široké veřejnosti, a je pro účastníky zcela zdarma. Registrace na seminář je nutná do 30.9.2020 na email: malouskova@masfb.cz nebo tel. 736 242 410.

Zájem o podporu přes MAS Frýdlantsko-Beskydy roste!

Letos jsme ve 3. výzvě z Programu rozvoje venkova obdrželi rekordních 36 žádostí o dotaci. Z důvodu omezené alokace na konci programového období bylo bohužel možné podpořit jen některé z nich. Místní akční skupina tak na základě bodového hodnocení vybrala k podpoře 9 zemědělských podnikatelů a 15 žádostí o dotaci z oblasti občanské vybavenosti.

Zemědělci tak rozšíří své podnikání o novou zemědělskou technologii, která jim bezpochyby usnadní práci nejen na polích, ale i při manipulaci s dobytkem na farmě. Podpora v oblasti občanské vybavenosti je velmi různorodá. Většina vybraných projektů je zaměřena na podporu spolkové činnosti. Díky podpory se například zkvalitní příprava sportovní mládeže, rozšíří se vybavení mateřského centra, hudebního spolku, leteckého klubu či hasičského sboru. Rovněž sem spadají projekty zacílené do mateřských školek, ať se již jedná o rekonstrukci sociálních zařízení nebo zřízení jídelního výtahu. Také knihovny nezůstaly v tomto programu stranou, některé z nich čeká rekonstrukce nebo nákup nového vybavení. O dění v některých obcích Vás budou informovat nové elektronické informační tabule. Obyvatelé a návštěvníci Frýdlantu se mohou těšit na nové lavičky ve městě, elektronický informační panel, bibliobox před knihovnou či zbrusu nové mobilní vybavení na akce Kulturního centra.

Velmi nás těší zájem žadatelů o dotaci přes MAS Frýdlantsko – Beskydy a doufáme, že i v příštím období budeme moci podpořit Vaše zajímavé a prospěšné projekty, které povedou k rozvoji našeho regionu.